Ponašanje u dojou
Ovo su neka osnovna ponašanja kod prakse u dojou.
-
Na trening se dolazi prije dogovorenog vremena treninga kako bi se vježbač mogao pripremiti i sudjelovati u pripremu strelišta za trening.
-
Prilikom ulaska i izlaska iz dojoa treba se nakloniti, što je znak poštovanja prema mjestu učenja.
-
Na parketu ili površini kojoj se odvija trening ne vježba se u tenisicama ili cipelama već za to predviđenim papučama (tabi) ili se hoda bos.
-
Odjeća za trening mora biti čista i održavana. Civilna odjeća se može koristit samo uz dozvolu voditelja dojoa ili najviše rangiranog u dojou, pri čemu je obavezno koristitimuneate (štitnik za prsa).
-
Tokom treninga se ne priča ili se nastoji pričanje svesti na najtiše moguće ako je to nužno.
-
Nitko osim učitelja ili najviše rangiranog u dojou ne korigira ostale osim ako netko ne zamoli dotičnu osobu da mu pomogne kod nekog djela u proceduri.
-
Oprema drugih vježbača se ne dira i ne koristi bez dopuštenja. Čak i voditelj dojoa mora zamoliti vježbača može li koristiti njegovu opremu radi demonstracije ili prikaza vještine.
-
Mladi vježbači ne mogu pristupiti odapinjanju na 28 metara dok voditelj dojoa ne ocjeni da su spremni.
-
Ako vježbač želi upitati nešto voditelja dojoa nakloni mu se prije postavljanja upita i nakon dobivanja odgovora.
-
Vježbači se striktno trebaju pridržavati protokola i procedure kako ne bi došlo do povrede ili oštećenja opreme i inventara u dojou.
-
Ako vježbač kasni na trening te se priključuje mora se javiti voditelju dojoa ili najvišem rangiranom kako bi pristupio vježbanju. Ista je etiketa kada vježbač napušta dojo prije završetka treninga kako bi voditelj dojoa ili najviše rangirani u dojou znali brojčano stanje.
-
Žene moraju tokom prakticiranja Kyudoa koristiti muneate zbog zaštite osjetljivih dijelova tijela. Udarac strune od 10 kg zatezne snage nije ugodan.